Çocuklar İçin Yaratıcı Yazma Fikirleri

Yaratıcı Yazma Egzersizi Listesi

Beyninize bir egzersiz yapmak ve yaratıcı kasların güçlenmesine yardımcı olmak için 100’ün üzerinde yaratıcı yazma alıştırması:

 1. Yalnızca koku alma duyusunu kullanarak şu anda nerede olduğunuzu tanımlayın.
 2. İstediğiniz rengi seçin. Şimdi cümlenize bu renkle başlayın. Örneğin, en sevdiğim topun rengi Turuncu.
 3. Rastgele bir sayfada bir kitap veya sözlüğü açın. Rastgele bir kelime seçin. Gözlerinizi kapatıp parmağınızı yavaşça sayfa boyunca hareket ettirebilirsiniz. Şimdi, içinde bu rastgele kelimeyi içeren bir paragraf yazın.
 4. Kendi alfabe resimli kitabınızı veya listenizi oluşturun. A’dan Z’ye hayvanlar, yiyecekler, canavarlar veya sevdiğiniz herhangi bir şey olabilir!
 5. Bir atıştırmalık molası verin. Atıştırmalıklarınızı yerken, o yemeğin tadını tam olarak yazın. Bu yaratıcı yazma alıştırmasının amacı, okuyucularınızın da bu yemeğin tadını çıkarmasını sağlamaktır.
 6. Odanızda rastgele bir nesne seçin ve onun bakış açısından kısa bir paragraf yazın. Örneğin, kaleminiz nasıl hissediyor? Ya lambanın hisleri varsa?
 7. Hayalinizdeki evi anlatın. Bir gün nerede yaşarsın büyük mü yoksa küçük mü?
 8. En sevdiğiniz hobiyi veya sporu seçin. Şimdi bir uzaylı az önce Dünya’ya inmiş ve ona bu hobiyi veya sporu öğretmeniz gerektiğini farz edin. Bu uzaylıya nasıl öğreteceğinize dair en az on ipucu yazın.
 9. Rastgele bir görüntü kullanın ve gördüğünüz ilk resim hakkında bir paragraf yazın.
 10. En sevdiğiniz ünlüye veya karaktere bir mektup yazın.
 11. Yazmanın en az 10 faydasını yazın. Bu, sizi motive etmeye ve yazma engelini aşmaya yardımcı olabilir.
 12. Bu cümleyi 10 farklı şekilde tamamlayın: Yiğit okul otobüsünü bekledi ve…
 13. Kitaplığınızdan rastgele bir kitap alın ve 9. sayfaya gidin. O sayfadaki dokuzuncu cümleyi bulun. Bu cümleyi hikaye başlangıcı olarak kullanın.
 14. Sevmediğiniz  tüm özelliklere dayalı bir karakter profili oluşturun. Önce tüm özellikleri listeleyin ve ardından karakteri tanımlamaya çalışın.
 15. Şimdiye kadar yaşadığınız en korkunç veya en tehlikeli durum nedir? Bu durum neden korkutucuydu? O anda nasıl baş ettiniz?
 16. Bir sohbet programı sunucusu olduğunuzu ve en sevdiğiniz ünlüyle röportaj yaptığınızı farz edin. Bu görüşmenin senaryosunu yazın.
 17. Aşırı ayrıntıları kullanarak, bugün son bir saattir neler yaptığınızı yazın. Bu süre zarfında düşüncelerinizi, hislerinizi ve eylemlerinizi düşünün.
 18. Gelecekte bir ortamı tanımlayın. 100 yıl sonra dünyanın nasıl görüneceğini düşünüyorsunuz?
 19. Son zamanlarda biriyle yaptığın bir tartışmayı düşün. Bununla ilgili herhangi bir şeyi değiştirir misin?
 20. Gelecekte bir tartışmayı nasıl çözersiniz?
 21. Bir fantezi dünyasını tarif edin. Bu dünyada ne tür yaratıklar yaşıyor? İklim nasıldır? Bu dünyanın tipik bir vatandaşı hangi günlük zorluklarla karşılaşabilir? Bu fantastik dünya adı oluşturucuyu ilham almak için kullanabilirsiniz.
 22. Bir düğmeye bastığınızda, bir ejderhaya dönüşürsünüz. Ne tür bir ejderha olurdun? Görünüşünüzü, özel yeteneklerinizi, sevdiklerinizi ve hoşlanmadıklarınızı açıklayın.
 23. En sevdiğiniz kitabı veya ünlü bir hikayeyi seçin. Şimdi bakış açınızı değiştirin. Örneğin , peri masalı Külkedisi’ni yeniden yazabilirsiniz.
 24. Tarihteki ünlü bir karakter için bir alışveriş listesi yazın. Albert Einstein’ın asistanı olsaydınız, haftalık olarak ne tür şeyler satın alırdı?
 25. Şu anda yakınınızdaki rastgele bir nesne için sahte bir reklam posteri oluşturun. Amacınız okuyucuyu bu nesneyi sizden almaya ikna etmektir.
 26. Hayal edebileceğiniz en kötü (veya en sinir bozucu) ses nedir? Okuyucunuzun bu sesi duyduğunuzda hissettiğiniz acıyı anlayabilmesi için bu sesi ayrıntılı olarak açıklayın.
 27. Şu anda en sevdiğin şarkı nedir? Bu şarkıdan bir satır seçin ve hayatınızda bu satırla ilgili bir anı anlatın.
 28. Evinizde hayali bir akşam yemeği partisi düzenliyorsunuz. Davet edeceğiniz kişilerin ve bazı parti davetlerinin bir listesini oluşturun. Akşam yemeği partisinin temasını, servis edeceğiniz yemekleri ve akşam eğlencesini düşünün.
 29. Diş hekiminizin bekleme odasındasınız. Şu anda sahip olduğunuz her düşünceyi yazın.
 30. En büyük korkularınızın bir listesini yapın. En az üç korkuyu düşünmeye çalışın. Şimdi bu korkulardan biriyle yüzleşmek zorunda kalan bir karakter hakkında kısa bir hikaye yazın.
 31. Seçtiğiniz ünlü bir kötü adam için bir ‘Aranıyor’ posteri oluşturun. İşledikleri suçları ve yakalandıkları için vereceğiniz mükafatı düşünün.
 32. Bir gazeteci olduğunuzu hayal edin. Göreviniz tüm zamanların en iyi insanıyla özel bir röportaj yapmak. Ona hangi soruları sorardınız ve yanıtları ne olurdu?
 33. Bir okul bahçesinde, okulun zorbasının yeni bir çocuğa zarar verdiğini görüyorsunuz. Bu senaryodaki her bir perspektiften birer tane olmak üzere üç kısa hikaye yazın (zorba, tanık ve zorbalığa uğrayan çocuk).
 34. Az önce 10 milyon dolar kazandın. Bu parayı neye harcarsınız?
 35. Rastgele bir hayvan seçin ve bu hayvanla ilgili en az beş ilginç gerçeği araştırın. Bu ilginç gerçeklerden birinin etrafında toplanan kısa bir hikaye yazın.
 36. Şu anda yakınınızdaki bir nesne (hatta kendi adınız) hakkında akrostiş bir şiir yazın.
 37. 5 yıldızlı bir restoranın baş aşçısı olduğunuzu hayal edin. Son zamanlarda işler yavaşladı. Göreviniz, müşterileri heyecanlandırmak için yepyeni bir menü bulmak.
 38. En sevdiğiniz yiyecek nedir? Bu yiyeceğin canlı olduğunu hayal edin, size ne söylerdi?
 39. Hayat büyük bir müzikal olsaydı, şu anda ne hakkında şarkı söylerdin? Şarkınızın sözlerini yazın.
 40. Tüm zamanların en iyi kötü adamını yaratın ve tanımlayın. Özellikleri ne olabilir? Geçmişleri nasıl görünürdü? Olumlu özellikleri olacak mı?
 41. Bu cümleyi en az 10 farklı şekilde tamamlayın: Pencereden her dışarı baktığımda, ben …
 42. Yerel gazeteye yeni çıktın, ama ne için? En az beş potansiyel gazete manşetini yazın. İşte bir örnek, Yerel Çocuk Ölümcül Bir Hastalıktan Kurtuluyor.
 43. Bir cadı ya da büyücü olsaydınız, uzmanlık alanınız ne olurdu ve neden?
 44. Cumartesi gecesi yapmayı en sevdiğiniz şey nedir? Bu aktivite etrafında odaklanan kısa bir hikaye yazın.
 45. Ana karakteriniz şu öğeleri aldı: Fosforlu kalem, kırmızı şapka, oyuncak ayı ve çatal. Karakteriniz bu eşyalarla ne yapacaktı? Bu öğeleri kullanarak bir hikaye yazabilir misin?
 46. Doğumdan şimdiki ana kadar kendi yaşamınızın bir zaman çizelgesini oluşturun. Doğum günleri, mezuniyetler, düğünler gibi hayatınızdaki önemli olayları düşünün. Bunu yaptıktan sonra, hakkında bir hikaye yazmak için hayatınızdan bir anahtar olay seçebilirsiniz.
 47. Sevdiğiniz ünlü bir kitap veya filmi düşünün. Bu kitaptan veya filmden, ana karakterin yabancı olduğu bir sahneyi yeniden yazın. Oynanan kilit olayları izlerler, ancak hikayede hiçbir rolleri yoktur. Eylemleri ne olurdu? Nasıl tepki verirler?
 48. Üç farklı karakterin hayat hikayesinden bir gün yazın. Her karakter güne nasıl başlar? Gün boyunca ne yapıyorlar? Ve günleri nasıl bitiyor?
 49. Hayatınızda şimdiye kadarki en kötü deneyimi yazın. En çok üzgün veya kızgın olduğunuz bir zamanı düşünün ve bunu tarif edin.
 50. Evinizde bir zaman makinesi bulduğunuzu hayal edin. Hangi yıla seyahat edersiniz ve neden?
 51. Kendi süper kahramanınızı tarif edin. Görünüşlerini, özel yeteneklerini ve süper kahraman isimlerini düşünün. Gizli bir kimlikleri olacak mı? Bir numaralı düşmanları kim?
 52. Dünyadaki en sevdiğin ülke hangisi? Bu ülke hakkında beş eğlenceli gerçeği araştırın ve birini kısa bir hikaye yazmak için kullanın.
 53. Kendinize en az üç yazma hedefi belirleyin. Bu, kendinizi her gün yazmaya motive etmenin iyi bir yolu olabilir. Örneğin, hedeflerden biri günde en az 150 kelime yazmak olabilir.
 54. Tek gerçeğe, üç kurgu kuralına dayalı bir karakter açıklaması oluşturun. Kendinizle ilgili bir gerçeği veya gerçeği düşünün. Ve sonra üç kurgusal veya fantastik öğe ekleyin. Örneğin, karakteriniz gerçek hayatta sizinle aynı yaşta olabilir, bu sizin tek gerçeğiniz. Ve üç kurgusal unsur, uçma, 100’den fazla farklı dilde konuşma ve yeşil cilde sahip olmaları olabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir