2.Sınıf Hayat Bilgisi – Atatürk’ün Çocukluğu Defter Notu

 Mustafa Kemâl Atatürk'ün Çocukluğu Konu Anlatımı

   Mustafa Kemâl Atatürk, şu anda Yunanistan sınırları içinde kalan Selânik şehrinde doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey, kız kardeşi, Makbule Hanım’dır.

Mustafa, öğrenim çağına gelince mahalle mektebinde öğrenime başladı. Sonra babasının isteğiyle Şemsi Efendi Mektebine geçti. Mustafa, babasını küçük yaşta kaybetti. Babasının ölümünden sonra öğrenim hayatına ara verdi.

       Ailesini çok sever, onlara değer verirdi. Annesi ve kız kardeşi ile birlikte dayısının çiftliğine gittiler. Dayısı ona tarlada bekçilik görevi verdi. Kardeşi Makbule ile bakla tarlasından kargaları kovdular. Daha sonra doğduğu şehir Selânik ’e dönüp tekrar eğitimine başladı.

 

       Askerî okul sınavını kazanarak bu okula devam etti. Zeki, çalışkan ve başarılı bir öğrenci olduğu için matematik öğretmeni onu çok seviyordu. Öğretmeninin adı da Mustafa’ydı. Bir gün öğretmeni "İkimizin adı da Mustafa. Bu böyle olmaz. Bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun.” dedi.

Mustafa Kemâl, düzenli ve disiplinli çalışarak gittiği okulları başarı ile bitirdi. Kurmay yüzbaşı olarak orduya katıldı.

.         .         .

✨İnstagram hesabımı takip etmek için TIKLAYIN.✨

✨2.Sınıf Telegram grubumuza katılmak için TIKLAYIN.✨  • Version
  • İndirme Sayısı 10527
  • Dosya Boyutu 151.84 KB
  • Eklenme Tarihi 1 Nisan 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir